Slovo o knjizi, vol. 7: Životopis Poslanika sa naglaskom na spiritualnom (O knjizi "Muhammed, čovjek Božiji" S. H. Nasra)


Kada čitamo životopise poslanika Muhammeda, a.s., koje su pisali razni autori, možemo primijetiti da svaki od njih odabire jedan aspekt koji će istaknuti usput prenebregavajući nekoliko njih. To je tako jer su one prve sire i nekolicina potonjih a obuhvatnijih obujmile sav povijesni kontekst uključujući i sva događanja te se stoga nema šta novo kazati u tom pogledu. Otuda je svaka nova sira fokusiranje na nekom aspektu i osvjetljavanje istog iz perspektive koju sam autor odabire. Primjerice, Zapečaćeni džennetski napitak Mubarekfurija pokriva cijeli život Poslanika i sve zbudove i događanja u okviru njegovog predposlaničkog i poslaničkog života. Muhammed – poslanik za naše vrijeme autorice Karen Armstrong nastoji kontekstualizirati poruke i ideje, ćudoređe i uzoritu narav Poslanika u sadašnje vrijeme, dočim Muhammed Martina Lingsa (aka Abu Bakra Siradžuddina) oslanjajući se na najranije izvore pisane o Poslaniku nastoji revitalizirati cijelu povijest uzrasta islama koristeći književni pitki stil čineći tako svoju lektiru prijemčivom, lagahnom i zanimljivom za sve vrste čitateljstva. Juan Cole u Muhammed – poslanik mira usred sukoba imperija motri svetopovijest i začetak islama kroz prizmu mirotvornih studija (te pravi i dosta činjeničnih omaški). Kenan Musić u knjizi U susret Resulullahu donosi, prateći tok Muhammedove, a.s., misije, one krunske ideje koje se i dan danas mogu inkorporirati u naše vlastite živote, ekstraktuje ideje vodilje i načelne paradigme po kojima se može skrojiti savremeni život.

S. H. Nasr u ovoj knjizi Muhammed, čovjek Božiji naglasak stavlja na spiritualnu dimenziju Poslanikove misije te iluminira pojedine segmente njegovog djelanja skladno odabranoj perspektivi. Tako se on zadržava na Isra'u i Mi'radžu, duhovnim uznesenjima i kako je Poslanik, uzašavši u više duhovne sfere i kročeći nebeskim prostranstvima, bio odabran i počašćen takvim blagodarjima. Tu Nasr detaljno pojašnjava, koristeći izrazito intelektualan i eruditivan jezik, stepene, milosti, uzvišenost takvih činova te ih uvodi u životopis Poslanika obogaćujući prethodno stečena (sa)znanja onih koji su imali priliku čitati neke druge biografije Poslanika. Gdje god je moguće osvijetliti pojedini događaj duhovnim svjetlom, Nasr zastaje i to čini.

Knjiga Muhammed, čovjek Božiji prevashodno je pisana za zapadnoevropsko čitateljstvo, pisana na taj način da i oni koji nisu muslimani mogu polučiti i mnogo toga naučiti iz Poslanikovog života. Kada kažemo da je pisana za nemuslimansku audijenciju, to ne isključuje korisnost i plodotvornost čitanja za pripadnike islama. Protkana je duhovnom notom i nešto drugačijim stilom nego je to uobičajeno za siru, stoga nudi drugačije uvide koji mogu raspiriti, potaknuti i probuditi zaboravljene duhove i kreativnu imaginaciju sposobnu da pretoči sve vrijednosti, paradigme, obrasce i standarde Poslanikovog života u naš, današnji, život u 21. vijeku. Insistirajući na jednakosti znanja, vjere i spoznaje, Nasr protažira tezu da vjerovati znači neprestano spoznavati i u svoj život nepretrgnuto uvoditi standarde koje je uprimjerio Poslanik i živjeti po njima i njihovim kvalitetama.

Prevodilac akademik Rešid Hafizović u ovom izdanju prijevoda odlučio je prevesti i uvrstiti tri poglavlja iz Nasrove knjige Ideals and Realities of Islam. Ova poglavlja nadopunjuju životopis te se na njega organski nastavljuju pojašnjavajući u tančine šta su i šta znače šerijat, tarikat i hakikat te kako su oni povezani sa Poslanikom, sa jezgrom islama i nama danas. Čitanje ove knjige je obogaćenje prethodnih znanja o Poslaniku, o vjeri samoj, plodotvorno je i uvelike korisno. Na jednoj od promocija ove knjige sam Hafizović kazao je:

Intelektualno islam danas stanuje na zapadu. Islam je promijenio mjesto stanovanja. Najljepše stvari o islamu i Poslaniku danas se uglavnom pišu na zapadu. Trudimo se da zemaljske godine iskoristimo da svaki dan naučimo nešto novo i napravimo određeni iskorak. Bitno je da se krećemo.




Comments